Światowy Dzień Małżeństwa 12 luty 2023

Miejsce: Kościół i Dom św. Jacka w Gliwicach Sośnicy, ul. Przedwiośnie 1.

Hasło: To Jezusowe słowa: „Miłujcie się wzajemnie” (J 15,12). Mają one charakter wyzwania dla każdego człowieka, który chce podjąć niełatwą, ale piękną drogę małżeństwa.

Światowy Dzień Małżeństwa (WMD) został ustanowiony, by podkreślić troskę o związek mężczyzny i kobiety jako fundament rodziny oraz społeczeństwa.

Zainicjonowany przez świeckich w 1981 r. w Stanach Zjednoczonych później promowany przez organizację Worldwide Marriage Encounter, powiązaną z ruchem Catholic Marriage Encounter.

Od 1983 r. obchodzony jest na poziomie światowym, zawsze w drugą niedzielę lutego, w pobliżu wspomnienia św. Walentego. W 1993 r. papież Jan Paweł II pobłogosławił tę inicjatywę.

W 40-lecie funkcjonowania tego święta chcemy również  w Diecezji Gliwickiej włączyć się w jego obchody. W szczególny sposób chcemy zaprosić młode małżeństwa, również z dziećmi. Święto koreluje z Dniem Zakochanych św. Walentego, dlatego propozycja spotkania oprócz modlitwy zawiera elementy randkowe dla małżonków: spotkanie w dialogu przy kawie i koncert poezji ks. Twardowskiego. Można uczestniczyć w wybranym punkcie programu, ale oczywiście zachęcamy do udziału w całości.

Plan spotkania:

15:00 – Dom św. Jacka – Warsztaty komunikacji małżeńskiej z grą „Przekonaj mnie”.

16:30 – kościół pw. św. Jacka – Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.

18:00 – Dom św. Jacka – Koncert poezji ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu zespołu „Wszystkiego Dobrego” pt. „Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika”.

 

Warsztaty komunikacji małżeńskiej z grą „Przekonaj mnie”

Warsztaty poprowadzą Katarzyna i Michał Jurkiewiczowie – małżeństwo z 27 letnim stażem, rodzice dwóch dorosłych synów, diecezjalni doradcy życia rodzinnego, twórcy gry małżeńskiej „Przekonaj mnie!”.

 

Zapraszamy pary małżeńskie do spotkania w dialogu z pomocą gry karcianej „Przekonaj mnie”.

Dbać o relacje małżeńskie można na wiele sposobów, my proponujemy połączyć przyjemne z pożytecznym. W atmosferze randki, przy dobrej kawie i ciastku, małżonkowie będą mogli przyjrzeć się drażliwej sytuacji tak, aby zbliżyć się do siebie i wspólnie odnaleźć najlepsze rozwiązanie.

 W rozwiązywaniu małżeńskich sytuacji konfliktowych najważniejsze nie jest udowodnienie własnej racji, ale możliwość wypowiedzenia wzajemnych oczekiwań i uczuć. Gra pomaga w rozmowie na głębszym poziomie, co służy lepszemu zrozumieniu nieporozumienia i ułatwia wspólne poszukiwanie najlepszego rozwiązania.

Każda para otrzyma egzemplarz gry na własność.

W czasie warsztatów będzie zapewniona opieka i ciekawe zajęcia dla Waszych dzieci.

Koszt uczestniczenia w warsztatach 80 zł od pary.

Obowiązują zapisy przez formularz:

Oprócz zgłoszenia wymagana jest wpłata zaliczki w wysokości 40 zł na poniżej podane konto bankowe Duszpasterstwa Rodzin w terminie do 8.II.2023 r..

Duszpasterstwo Rodzin, ul. Łużycka 1, 44-100 Gliwice

Bank Pekao S.A. I/O. Gliwice, Nr 78 1240 1343 1111 0010 0621 2620

tytułem: darowizna na cele kultu religijnego (warsztaty małżeńskie)

 

Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich

W kościele pw. św. Jacka zostanie odprawiona Masza Święta w intencji małżonków o prawdziwą, wierną i szczęśliwą miłość dla nich.

Homilię wygłosi ks. dr Michał Zurzycki – diecezjalny duszpasterz rodzin.

W czasie Mszy świętej małżonkowie odnowią przyrzeczenia małżeńskie.

Wydarzeniu patronować będą błogosławieni małżonkowie Maria i Alojzy Beltrame Quattrocchi.

 

Koncert poezji ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu zespołu „Wszystkiego Dobrego”

pt. „Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika”

 

Koncert zespołu Wszystkiego Dobrego to ponad godzinne spotkanie z Janem Twardowskim, księdzem, poetą, kaznodzieją i filozofem. Koncert ma charakter śpiewogry, w której autobiograficzne wypowiedzi przeplatane są piosenkami do wierszy. Wypowiedzi prozą i następujące po nich zaśpiewane wiersze wzajemnie się komentują, tworząc duchowy portret Księdza Jana i wrażenie spotkania nie tylko z Jego słowem, ale z nim samym. Fragmenty prozy, odtwarzane na koncercie z nagrania archiwalnego, niepowtarzalnie interpretuje Jerzy Trela. Nagrania te, są jednymi z ostatnich studyjnych nagrań dokonanych przez tego znakomitego aktora.

Skład zespołu:

   Alicja Czura-Musialik – śpiew

   Dominik Sławiński – gitara basowa, kontrabas, aranżacje 

   Radosław Mikołajczyk – altówka, aranżacje

   Jacek Swoboda – gitara, śpiew, muzyka, aranżacje 

Po koncercie będzie możliwość zakupu tomu poetyckiego „Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika”, który składa się z książki z rozszerzoną wersją tekstową, niż ta prezentowana na koncercie, i dwóch płyt CD.

Posłuchaj zespołu „Wszystkiego dobrego”

W czasie koncertu dzieci będą miały zapewnioną opiekę, aby rodzice w nastroju poezji śpiewanej mogli spędzić romantyczny wspólny czas.

Wstęp na koncert za dobrowolną ofiarą.