jesienne dekanaty 2019

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej serdecznie zaprasza na jesienne spotkanie doradców życia rodzinnego, które odbędzie się od godziny 17:00 do 20:00, dnia według planu podanego poniżej.

Bardzo prosimy o zaplanowanie obecności i wybranie dogodnego terminu z niżej podanych oraz zarezerwowanie czasu, aby być na całym spotkaniu.

Spotkania dekanalne są formą obowiązkową formacji doradców do uzyskania misji kanonicznej.

Terminy i miejsca jesiennych spotkań w rejonach:

7.X.2019r. – Tarnowskie Góry - salka katechetyczna par. MB Królowej Pokoju – ks. Damian Trojan

11.X.2019r. – Bytom Bobrek – salka par. Świętej Rodziny - ks. Dariusz Pietraś

18.X.2019r. - Zabrze - plebania par. św. Annyks. Tomasz Wieczorek

21.X.2019r. – Bytom - plebania par. św. Jacka - ks. Krzysztof Ruciński

25.X.2019r. – Gliwice - Centrum JP II Gliwice, ul. JP II 5A - ks. Marcin Gruszka

28.X.2019r. - Gliwice Łabędy - salka katechetyczna par. św. Anny - ks. Damian Dolnicki

14.XI.2019r. - Lubliniec - salka katechetyczna par. św. Mikołaja - ks. Wojciech Kiełkowski

Zbliża się 25 rocznica ogłoszenia encykliki św. Jana Pawła II Evangelium vitae - O wartości i nienaruszalności życia ludzkiego. Na najbliższych dekanatach kapłani będą omawiać treści zawarte w Encyklice. W dobie głębokich kryzysów związanych z negacją wartości życia, pragniemy, aby na nowo wybrzmiał głos Ewangelii życia, głos pełen radości i nadziei, którą "Kościół każdego dnia przyjmuje z miłością, aby wiernie i odważnie głosić ją jako dobrą nowinę ludziom wszystkich epok i kultur." (EV 1)

W czasie spotkania:

 1. 1. Kapłan omówi pierwszą część encykliki papieża Jana Pawła II Evangelium vitae.
 2. 2. Diecezjalna doradczyni przedstawi plan pracy na rok szkolny 2019/20 i aktualne sprawy dotyczące duszpasterstwa rodzin naszej diecezji.
 3. 3. Będzie możliwość zakupienia materiałów do pracy z narzeczonymi (300 zł komplet dla 10-ciu par), termometry (15 zł), zaświadczenia, obiegówki dla narzeczonych oraz książki

– bardzo proszę drogą mailową lub sms-ową zgłaszać zapotrzebowanie na materiały dla narzeczonych i termometry najpóźniej do środy przed danym dekanatem!

Ważne informacje!

 1. 1. Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego – rozpoczęcie 28.IX 2019r. g. 10 Msza Św. w katedrze - są jeszcze wolne miejsca!!!

Studium nie tylko przygotowuje nowych doradców życia rodzinnego, ale jest bardzo dobrą formą pogłębienia wiedzy na temat małżeństwa i rodziny dla narzeczonych i małżonków. Wszelkie szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy pod adresem internetowym: www.dorodzin.pl

 1. 2. XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę w dniach 21-22 września 2019 r. pod hasłem: "Rodzina sanktuarium życia".

Liczne uczestnictwo w pielgrzymce małżeństw i rodzin z naszych parafii, ruchów i stowarzyszeń katolickich będzie wyrazem zatroskania Kościoła o wartość i godność małżeństwa i rodziny, wyrazem naszej odpowiedzialności za życie na wszystkich jego etapach, w czasach kiedy zagrożenie cywilizacji życia i miłości ma już charakter globalny.

            Program Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę:

Sobota, 21 września 2019 r.

15.30 – Msza Św. (kaplica Matki Bożej Królowej Polski) w intencji Ojczyzny

16.45 – Wystawa "Matki: mężne czy szalone?" spotkanie z autorką Martą Dzbeńską-Karpińską

19.30 – Droga Krzyżowa ze świecami na Wałach Jasnogórskich

 21.00 - Apel Jasnogórski

Niedziela, 22 września 2019 r.

9.00 – Rodzina wobec dramatu dziecka utraconego – Piotr Guzdek, koordynator ds. pogrzebów dzieci martwo urodzonych.

Ochrona prawna dziecka w RP – Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka

- aula o. A. Kordeckiego

11.00 - UROCZYSTOŚĆ CENTRALNA - MSZA ŚWIĘTA NA SZCZYCIE JASNOGÓRSKIM pod przewodnictwem bpa Wiesława Śmigla:

- Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

- Ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego

- Zawierzenie Królowej Polski małżeństw i rodzin

Szczególnie zapraszam wszystkich posługujących doradców życia rodzinnego, którzy jeszcze nie mieli okazji, aby swoją posługę zawierzyć Matce Bożej. Uważam, że jest to ważny element w wykonywaniu tej istotnej i trudnej pracy w Duszpasterstwie Rodzin. Spotkamy się o godz. 10:00 przy pomniku Kard. Wyszyńskiego (przed bramą główną na Jasną Górę), ponieważ osoby zawierzające muszą wejść na ołtarz i podpisać swoje zawierzenie, więc będą uczestniczyć we Mszy razem z "Vipami".

3. Zapraszam wszystkich doradców naszej diecezji na "Środy cyklowe" - warsztaty z interpretacji cykli nietypowych i ciekawych według metody angielskiej. Spotkania odbywają się w Centrum Jana Pawła II w Gliwicach w każdą IV środę miesiąca w godzinach od 18-20, czyli w 2019r.: IX; 23.X; 27.XI; w 2020r.: 22.I, 26.II, 22.IV, 27.V, 24.VI.

Każde spotkanie dotyczy innych kart, więc można uczestniczyć w wybranych terminach. Proszę przed spotkaniem potwierdzić obecność SMS, chodzi o przygotowanie odpowiedniej ilości kart ćwiczeń.

 1. 4. 12 października 2019r. w godz. 9:00 - 17:00 (godz. 13:00-14:00 przerwa obiadowa we własnym zakresie) w Centrum JP II w Gliwicach odbędzie się Kurs Podstawowy Naturalnego Planowania Rodziny dla użytkowników (narzeczeni, małżonkowie, doradcy). Szkolenie jest otwarte dla wszystkich chętnych. Koszt uczestnictwa 40 zł. za materiały i kawę. Zapisy: www.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszam tych doradców, którzy mieli przerwę w nauczaniu metody lub mają potrzebę przypomnienia sobie informacji z podstaw NPR-u.

 1. 5. 23 listopada 2019r.w godz. 10:00 - 14:00 odbędzie się egzamin II stopnia na nauczyciela NPR w Centrum im. Jana Pawła II w Gliwicach.

Część pisemna - godz. 10:00 - 12:00 - interpretacja 10 kart sytuacji szczególnych (po porodzie, po hormonach i w premenopauzie).

Część ustna - 12:00 - 14:00 - przed komisją egzaminacyjną - szczegóły znajdują się w załączniku:

- odpowiedź ustna na 3 wylosowane pytania,

- przedstawienie i omówienie kart 3 par/kobiet,

-przedstawienie (pozostają w Duszp. Rodzin) własnych obserwacji (lub żony, narzeczonej) minimum 3 cykle,

-przedstawienie (do wglądu) teczki nauczyciela - materiały na których dana osoba pracuje ucząc metody.

Po pozytywnym zdaniu egzaminu II stopnia osoba otrzyma dyplom Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny w Warszawie uprawniający do nauczania metody tzw. angielskiej na terenie Polski - koszt dyplomu 50 zł. (pobiera stowarzyszenie taka opłatę).

Według wskazań Polskiego Stowarzyszenia NPR wszyscy doradcy naszej diecezji powinni posiadać taki dyplom!!!

 1. 6. Weekend dla narzeczonych w ramach bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa odbędzie się w domu rekolekcyjnym w Zabrzu Biskupicach w terminach:

- 30 listopada - 1 grudnia 2019r.

- 7-8 marca 2020r.

- 27-28 czerwca 2020.

Jest to forma z wyżywieniem i dla chętnych z bezpłatnym noclegiem! Zapisy: www.dorodzin.pl

 1. Rekolekcje dla doradców – 21 - 22 marca 2020r. – Zabrze Biskupice

 

 1. 7. Konwent DR – 25 kwietnia 2020r. par. Wniebowzięcia NMP - Sanktuarium Macierzyństwa Maryi w Zbrosławicach
 1. 8. Składki członków PSNNPR – prosimy o wpłacenie za 2019r.

                                                                                                                                                                                                            Życzymy obfitych łask Bożych

Katarzyna i Michał Jurkiewiczowie oraz Ks. Waldemar Niemczyk

Do góry