Wiosenne dekanaty 2014

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej serdecznie zaprasza na zimowe spotkanie doradców życia rodzinnego, które odbędzie się od godziny 17:00 do 20:00, dnia według planu podanego poniżej.


W związku ze zmianami dotyczącymi wprowadzenia nowego Minimum programowego bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa w diecezji gliwickiej proszę zapoznać się z załączonym pismem informacyjnym i od dnia 1 stycznia 2014r. wprowadzić w życie. Na spotkaniu zimowym będą omawiane te zmiany szczegółowo, dlatego obecność czynnych doradców życia rodzinnego jest obowiązkowa!
Bardzo prosimy o zaplanowanie obecności i wybranie dogodnego terminu z dziewięciu niżej podanych oraz zarezerwowanie czasu, aby być na całym spotkaniu.

Terminy i miejsca jesiennych spotkań w rejonach:
10.II.2014r. – Tarnowskie Góry dom katechetyczny par. MB Królowej Pokoju
14.II.2014r. – Toszek plebania parafii św. Katarzyny
17.II.2014r. – Bytom Centrum salka katechetyczna par. św. Jacka, ul. Matejki 1
21.II.2014r. – Gliwice Łabędy plebania parafii św. Anny
24.II.2014r. – Zabrze salka katechetyczna par. św. Anny, ul. 3-go Maja 18
28.II.2014r. – Lubliniec salka katechetyczna par. św. Mikołaja
3.III.2014r. – Bytom Bobrek – plebania par. Świętej Rodziny
10.III.2014r. – Zawada Książęca plebania par. św. Józefa
14.III.2014r. – Gliwice Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II

Tegoroczne hasło duszpasterskie brzmi:

„Rodzina – pierwsza i najważniejsza droga Kościoła".

W czasie spotkania:
- 2 lutego 2014 przypada XX rocznica wydania przez błog. Jana Pawła II Listu do Rodzin. W związku z tym chcemy pochylić się nad tym ważnym i aktualnym dokumentem w nowym roku duszpasterskim, co będzie zadaniem naszych opiekunów duchowych - Kapłanów.
- diecezjalni doradcy przedstawią aktualne sprawy i plany Duszpasterstwa Rodzin i Śląskiego Oddziału PSNNPR.
- będą rozprowadzane materiały do pracy z narzeczonymi – proszę drogą mailową lub telefoniczną zgłaszać zapotrzebowanie! (oprócz Gliwic).

 

Ważne informacje!

 1. Sprawozdania z działalności Parafialnej Poradni Rodzinnego za rok 2013!!! Proszę o przesyłanie do 31 stycznia 2014r. Druk do pobrania: www.dorodzin.pl
 2. Weekend dla narzeczonych w domu rekolekcyjnym w Zabrzu Biskupicach w ramach bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa, jest to forma z noclegiem i wyżywieniem. Odbędzie się: 15-16 marca 2014r.; 28-29 czerwca 2014r.
 3. Egzamin pisemny I stopnia na nauczyciela NPR – 10 maja 2014r. godz. 9:00-13:00 – Centrum JP II Gliwice (cykle typowe i nietypowe), wymagane zapisy.
 4. Jak co roku zachęcam do podjęcia inicjatywy na terenie własnej parafii w propagowaniu idei Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w ramach Dnia Świętości Życia – 25.III.2014r. Wszelkie informacje i materiały są do uzyskania w Duszp. Rodzin
 5. Konwent Duszpasterstwa Rodzin 18 maja 2014r. w Centrum im. JP II Gliwice.
  Goście: Danuta i Marek Kuźnikowie z Częstochowy. Szczęśliwe małżeństwo i rodzice czwórki dzieci. Od wielu lat aktywnie zaangażowani w życie Kościoła. Nie teoretyzują na temat szczęśliwego małżeństwa: praktykują je na co dzień. Razem piszą felietony dla rodziców. Są autorami książek dla małżonków, młodzieży i dzieci. Danuta jest pedagogiem terapeutą i pracuje z przedszkolakami i ich rodzicami. Marek jest wykładowcą na UŚ Wydział Teologiczny - Nauki o Rodzinie.
  Temat: Małżeństwo na wirażu, czyli jak poruszać się w sytuacji kryzysowej.
  Plan spotkania:
  10:00 – 10:15 - wprowadzenie
  10:15 – 12:15 – I część wykładu
  12:30 – 13:30 – Msza św. w Katedrze – Ks. bp. Gerard Kusz – Rozpoczęcie Metropolitalnego Święta Rodziny – msza w intencji małżeństw i rodzin oraz doradców życia rodzinnego naszej diecezji
  13:30 – 14:30 – spotkanie przy kawie
  14:30 - 16:00 - II część wykładu
  16:30 - spotkanie Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli NPR - wybory i informacje o zmianach w metodzie angielskiej
  Dzieci będą miały swoje zajęcia. Będzie również możliwość zakupu książek naszych gości i innych ciekawych pozycji.
 6. Zajęcia warsztatowe otwarte w ramach Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego w Centrum im. JP II w Gliwicach: 7.VI.2014r. g. 9-17 – mgr Marek Wójcik – Budowanie więzi małżeńskiej poprzez umiejętność okazywania uczuć i dialog. Komunikacja w małżeństwie i rodzinie.
 7. Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin do Rud odbędzie się 14 czerwca 2014r.
  Gość: redaktor Gościa Niedzielnego Franciszek Kucharczak
 8. Nawigacja w rodzinie – multimedialne warsztaty dla małżeństw
  Nawigacja w rodzinie jest nową propozycją grupy małżeństw z Domowego Kościoła diecezji warszawsko-praskiej. Znanych m.in. z akcji „Randka małżeńska" czy „Wirtualna choinka". Organizując warsztaty, rekolekcje, spotkania w kinach i rodzinne pikniki, chcą wspierać inne małżeństwa na drodze rozwoju duchowego i osobistego.

  Projekt Nawigacja w rodzinie, to 5 godzinne spotkanie w czasie którego uczestnicy oglądają film z udziałem autorytetów życia rodzinnego. Następnie wypełniają arkusze ćwiczeń, które wskazują, co wymaga uwagi czy naprawy w ich życiu małżeńskim czy rodzinnym. Słuchają świadectwa małżonków, którym udało się pokonać trudności małżeńskie. Na zakończenie warsztatów proponuje się Adorację Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie relacji małżeńskich. W czasie zajęć przewidziana jest przerwa na spotkanie przy kawie.
  Koszt uczestnictwa: 20,- zł od pary małżeńskiej. Wymagana zaliczka 10 zł. od pary.

  Terminy i miejsca warsztatów:
  - 15 luty 2014r.- parafia Chrystusa Króla w Gliwicach
  - 22 luty 2014r. - parafia św. Anny w Zabrzu
  - 29 marca 2014r. – aula Centrum Edukacyjnego Jana Pawła II w Gliwicach
  - 24 maja 2014r. – parafia św. Barbary w Bytomiu
  Zapisy: www.dorodzin.pl.
  Jeśli chcielibyście, aby takie warsztaty zorganizować w Waszej parafii, to proszę o kontakt!!!

Życzymy obfitych łask Bożych

Katarzyna i Michał Jurkiewiczowie

Do góry