Duszpasterstwo Rodzin po Stracie Dziecka Diecezji Gliwickiej

Ks. Biskup Ordynariusz Jan Kopiec, dekretem z dnia 01 czerwca 2015 roku (nr 748/15/P) powołał do istnienia Duszpasterstwo Rodzin po Stracie Dziecka Diecezji Gliwickiej i mianował ks. mgr Sławomira Madejewskiego Diecezjalnym Duszpasterzem Rodzin po Stracie Dziecka. Wyszedł tym samym naprzeciw oczekiwaniom wielu rodzin, które przeżywają dramat utraty dziecka. Liczba dzieci utraconych w Polsce w skali roku sięga kilkudziesięciu tysięcy. Są to różne sytuacje i dotyczą dzieci w różnym wieku. Każda śmierć dziecka, czy w następstwie wypadku, czy nieuleczalnej choroby, morderstwa, samobójstwa, poronienia czy zakończenia życia w łonie matki, powoduje, że rodzice przeżywają ogromny ból i zadają pytanie: dlaczego tak się stało? Bardzo często pozostają w tym cierpieniu sami, a nawet napotykają na niezrozumienie ze strony otaczających ich ludzi. Zadaniem tego specjalistycznego duszpasterstwa jest towarzyszenie tym rodzicom w żałobie, pomoc duchowa, pomoc w zorganizowaniu pochówku ich dzieci, organizacja grup wsparcia w różnych częściach diecezji, przygotowanie obchodów Dnia Dziecka Utraconego (15 października).

Polecamy materiał przygotowany w formie broszury przez Polskie Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka to pobrania TUTAJ

Ebook: „Kompendium pastoralnego o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu osieroconej rodzinie”,

Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka
Wyd. św. Stanisława BM, Kraków-Warszawa 2022,
Imprimatur: Kuria Diecezjalna w Rzeszowie nr 492/2020 z dn. 17 czerwca 2020 r.

  • Parafia św. Bartłomieja w Gliwicach – cmentarz parafialny św. Wojciecha, ul. Świętego Wojciecha.
  • Parafia Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach, ul. Kościelna 6, 42-674 Zbrosławice.
  • Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Boronowie, ul. Wolności 1, 42-283 Boronów
INFORMACJA
Dotyczy Gliwic

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach organizuje pochówki dzieci zmarłych przed narodzinami w zbiorowym grobie na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach. Wydarzenie to zwykle odbywa się w okolicach dat 25 marca i 15 października. Ceremonia rozpoczyna się w kaplicy Cmentarza Centralnego przy ul. Kozielskiej – uroczystość będzie miała charakter świecki w obecności przedstawicieli różnych religii.

Rodziny po stracie