MARIA GRUSZCZYŃSKA: Przyjdźcie, a nauczę Was rozpoznawania płodności.

Przyjdźcie do mnie, a nauczę Was rozpoznawania płodności – mówiła Maria Gruszczyńska. Przychodziły pary narzeczonych, przychodziły tłumnie. Tak wyglądały początki tworzenia się Duszpasterstwa Rodzin diecezji opolskiej, następnie gliwickiej. Za tym wszystkim stała żona, matka trójki dzieci, absolwentka prawa, urzędniczka. Studia kończyła i pracę zawodową rozwijała, mając już własną rodzinę. Jednak jej kariera urzędnicza nie trwała długo, porzuciła ją dla rodzin – tak, właśnie, dla innych rodzin. Ale zacznijmy od początku.

Maria Gruszczyńska przyszła na świat we Lwowie w 1927 roku. Dorastała w trudnych czasach wojennych. Pamięta wywozy na Sybir i do Kazachstanu, okrutne działania ze strony okupanta.

W 1944 roku poznała „miłego chłopca” – tak określa z początków znajomości Leszka Gruszczyńskiego, który cztery lata później został jej mężem. Po ślubie urodziło im się trzech synów. W wieku 41 lat ukończyła studia prawnicze i rozpoczęła pracę w urzędzie miejskim.

Niewiele po tym ksiądz proboszcz Bronisław Krzesik zaproponował Marii prowadzenie poradni dla małżeństw. – Nie jestem lekarzem, nie jestem pielęgniarką, ja skończyłam prawo – odpowiedziała zaskoczona. Ostatecznie zgodziła się. Od maja 1969 r. zaczęła w każdą środę prowadzić punkt poradnictwa dla narzeczonych i małżeństw w parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach. Pierwsze tygodnie funkcjonowania poradni nie cieszyły się zainteresowaniem narzeczonych, jednak nie trwało to długo. Maria Gruszczyńska pojawiła się na naukach dla narzeczonych prowadzonych przez kapłana. I obecnym tam młodym ludziom oznajmiła, że chciałby nauczyć ich rozpoznawać, w którym dniu współżycie męża i żony daje poczęcie dziecka. Narzeczeni zaczęli przychodzić, a poradnia zaczęła się rozwijać.

Praca była poprzedzona szkoleniem. Od jesieni 1968 r. do kwietnia 1969 r. została słuchaczką kursu na doradczynię parafialną, który prowadziła mgr Stefania Tettamandi – Klub Inteligencji Katolickiej w Gliwicach. W maju zdała egzamin u lek. gin. Teresy Kramarek – KIK Wrocław, która była autorką polskiej szkoły metody termicznej pozwalającej zapisywać i na bieżąco interpretować okresy płodności i niepłodności w cyklu miesiączkowym.

Ponadto raz w miesiącu w niedzielę głosiła nauki ogólne o miłości małżeńskiej, rodzicielstwie, planowaniu rodziny, roli męża i ojca, według nauki Kościoła Katolickiego.

W 1973 r. została mianowana doradczynią diecezjalną opolską i zaczęła przygotowywać doradców parafialnych. Zorganizowała Studium Życia Rodzinnego – najpierw w Opolu, a po powstaniu diecezji gliwickiej – w Zabrzu, po którym absolwenci mogli podjąć pracę w poradniach rodzinnych.

Od września 1992 r. w nowo powstałej Diecezji Gliwickiej aż do kwietnia 2004 r. pełniła funkcję diecezjalnej doradczyni.

Nagrodzona została przez Jana Pawła II orderem Pro Ecclesia et Pontifice w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła. 

Maria Gruszczyńska była jedną z pierwszych osób organizujących parafialne poradnictwo rodzinne w Polsce. Dzieło, które rozpoczęła na terenie Opola i Gliwic w drugiej połowie ubiegłego wieku, jest kontynuowane po dziś dzień.

Maria Gruszczyńska przeszła do wieczności w wieku 96 lat w dniu 16.05.2023.

Opracowała Natalia Klepacka na podstawie dokumentów wewnętrznych i archiwalnych Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Gliwickiej.