15 października - Dzień Dziecka Utraconego
W tym dniu, każdego roku, obchodzimy na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego.
Utrata dziecka to ogromny ból dla rodziców i najbliższych. Żadne słowa nie są w stanie tego zmienić. Szczególnie w czasie żałoby potrzeba naszej obecności, towarzyszenia osobom przeżywającym stratę. W tym dniu wielu z nas zatrzyma się i zapyta o sens takiego doświadczenia. To trudne pytanie, bo często tutaj na ziemi nie ma na nie odpowiedzi.
To dzień, w którym modlimy się zarówno w intencji dzieci, którym życie odebrano, jak i tych, które z innych powodów musiały przedwcześnie odejść.
Wierzymy, że dzieci utracone przed przyjęciem chrztu świętego są w niebie blisko Boga. czytamy o tym w dokumencie Kościoła Katolickiego pt. „Nadzieja zbawienia dla dzieci, które umierają bez chrztu” (rozdz. 2.5 p 68, dokument opracowany w styczniu 2007 r. przez Międzynarodową Komisję Teologiczną na polecenie Benedykta XVI).
Tak samo chrześcijanie, nawet jeśli nie są w stanie wyjaśnić, jak mogą dostąpić zbawienia dzieci nieochrzczone, to jednak ośmielają się mieć nadzieję, że Bóg przyjmie je do siebie w swoim zbawczym miłosierdziu. Są także gotowi odpowiedzieć każdemu, kto domaga się od nich uzasadnienia tej nadziei, która jest w nich (por. 1P 3,15). Spotykając rodziców cierpiących z tego powodu, że ich dzieci zmarły przed lub po narodzeniu bez chrztu, czują się zobowiązani do wyjaśnienia, z jakich powodów nadzieja, którą żywią odnośnie do swego zbawienia, może rozciągnąć się także na te nowo narodzone dzieci98.
(rozdz. 2.5 p 68, Nadzieja zbawienia dla dzieci, które umierają bez chrztu 19 I 2007)
Pierwszy raz zorganizowano obchody w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce od 2024 r.
Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ, licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.
ZAPROSZENIE
Zapraszamy w dniu 12.10.2024 do parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny w Zbrosławicach na Dzień Dziecka Utraconego.
16:00 – różaniec i nabożeństwo
17:00 – Msza św. – homilię wygłosi ks. bp Andrzej Iwanecki
Po Mszy św. procesja ze świecami do pomnika dziecka utraconego.

Akt zawierzenia zmarłego dziecka Bożemu Miłosierdziu
(do prywatnego odmawiania)
Jezu Miłosierny, Ty poleciłeś swoim Apostołom: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże (Mk 10,15). Ty z miłością kładłeś na dzieci ręce i błogosławiłeś je. Zachęceni Twoim przykładem składamy dziś w Twym Najmiłosierniejszym Sercu nasze dziecko, którego śmierć opłakujemy. Odpowiadamy w ten sposób na Twoje wezwanie, które przekazałeś świętej siostrze Faustynie: Dziś sprowadź Mi dusze ciche i pokorne, i dusze małych dzieci, i zanurz je w miłosierdziu moim. Dusze te są najwięcej podobne do serca mojego, one krzepiły Mnie w gorzkiej konania męce; widziałem je jako ziemskich aniołów, które będą czuwać u moich ołtarzy, na nie zlewam całymi strumieniami łaski. Łaskę moją jest przyjąć zdolna tylko dusza pokorna, dusze pokorne obdarzam swoim zaufaniem (Dzienniczek, nr 1220). Ośmieleni, Jezu, Twoją dobrocią pokornie prosimy: przyjmij nasze dziecko do wspólnoty zbawionych i pozwól mu oglądać swoje Oblicze. Ty, który płakałeś nad śmiercią przyjaciela Łazarza, spójrz z miłością również na nas, rodziców/dziadków tego dziecka, oraz wszystkich dotkniętych jego stratą. Napełnij nas nadzieją na spotkanie z naszym dzieckiem w wieczności w domu kochającego Ojca. Jezu Miłosierny, z ufnością prosimy: ulecz nasze zranienia, ratuj od rozpaczy, uwolnij od bólu i cierpienia, usuń lęki z naszego serca i obdarz nas Twoim pokojem.
Maryjo, Matko Pocieszenia, otul swoim macierzyńskim płaszczem nasze dziecko i przedstaw je Miłosiernemu Bogu. Ty, która bezgranicznie zaufałaś, naucz także nas ufności w tych trudnych chwilach pożegnania i rozłąki z ukochanym dzieckiem. Amen.
Na cmentarzu parafialnym, parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny w Zbrosławicach, znajduje się poświęcony w 2022r, symboliczny pomnik – miejsce pamięci dzieci utraconych.
Miejsca pamięci lub pochówku dzieci utraconych na terenie diecezji gliwickiej.
Przedstawiamy listę parafii, które zgodnie z zapisami Pierwszego Synodu Diecezji Gliwickiej rozdz.2.1.4 pkt 84. utworzyły, na parafialnych cmentarzach, miejsca pochówku dzieci utraconych.
- Parafia Wniebowzięcia NMP w Zbrosławicach, ul. Kościelna 6, 42-674 Zbrosławice.
- Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Boronowie, ul. Wolności 1, 42-283 Boronów
UWAGA!
Zwracamy się z prośbą o przekazywanie informacji o istniejących lub powstających pomnikach, miejscach pochówku na terenie diecezji gliwickiej. Prosimy o kontakt pod nr tel 507389948 lub email: biuro@dorodzin.pl
Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka
Wyd. św. Stanisława BM, Kraków-Warszawa 2022,
Imprimatur: Kuria Diecezjalna w Rzeszowie nr 492/2020 z dn. 17 czerwca 2020 r.
Podcast
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Katarzyną i Mateuszem, którzy podzielili się trudnym doświadczeniem utraty dziecka.
(nagranie DR 2022r.)
Miejsca, w których możecie uzyskać pomoc:
DIECEZJALNE PORADNIE ŻYCIA RODZINNEGO:
- Diecezjalna Poradnia Życia Rodzinnego, ul. Jana Pawła II 5a, 44-100 Gliwice, tel. 501 397 904
- Diecezjalna Specjalistyczna Poradnia Życia Rodzinnego, ul. Bernardyńska 19, 44-100 Gliwice, tel: 507 38 99 48, 577 449 785
PARAFIALNE PORADNIE ŻYCIA RODZINNEGO:
Zestawienie poradni w diecezji gliwickiej wraz z numerami telefonów do doradców życia rodzinnego znajdziecie TUTAJ
Organizacja „Dlaczego”: www.dlaczego.org.pl
Wspólnota Rodziców po Stracie Dziecka: www.stratadziecka.pl
Portal Poroniłam: www.poronilam.pl
Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego: fundacjaernesta.pl
Fundacja OPES139: fundacjaopes139.pl