Idą święta

Czas dla naszej rodziny.

Ciągły pośpiech dnia codziennego pozbawia każdą rodzinę najważniejszego - czasu, który mogliby spędzić razem. Spotkanie przy posiłkach na wspólnej rozmowie, wykonywanie razem domowych obowiązków, wieczorne spotkanie przy kubku herbaty, to często nierealny do wykonania ideał domu. Każdy wraca do domu o innej porze, ma swoje obowiązki i zajęcia, a wspólne bycie całej rodziny staje się rzadkością, nie wspominając o: telewizorze, komputerze i internecie - najgroźniejszych rywalach. Z dnia na dzień i niepostrzeżenie nasz dom staje się tylko miejscem do spania i przechowywania osobistych rzeczy, a nie wspólnotą osób, które się bardzo dobrze znają, wspierają i kochają, które łączy wyjątkowa więź. Warto jednak co jakiś  czas zatrzymać się w tym biegu, aby razem coś zrobić, pokazać dzieciom ile radości może dać wspólnie spędzony czas, który wzmocni nasze więzi. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia, poprzedzone są czasem oczekiwania - adwentem, mogą być wykorzystane na wspólnie poświęcony czas. Tak! „Poświęcony", czyli ofiarowany w dobrej woli i miłości najbliższym. Jednak przygotowując się do świąt w domu, zacznijmy od najważniejszego, to jest  uznania ich prawdziwego i jedynego powodu: przyjścia na świat Syna Bożego jako Człowieka. Święta Bożego Narodzenia albo mają charakter religijny, albo nie ma świąt - jest tylko dekoracja, bogata i piękna, lecz jednocześnie pusta i smutna. Propozycji wspólnego przygotowywania świąt jest wiele, np. wykonanie ozdób świątecznych, pieczenie pierniczków czy wykonanie drobnych upominków dla najbliższych, ale najważniejsze w tym wszystkim jest: radość, bycie ze sobą i rozmowa. Opowiadanie i tłumaczenie dzieciom  po co Chrystus przyszedł na świat, jak to się stało, skąd się wzięły różne symbole (wigilia, choinka, opłatek, kolędy, szopka, pasterka, itd.), a może wspominanie wcześniejszych świąt i osób których już nie ma wśród nas. Warto pamiętać o tym, że w trakcie przygotowań do świąt można łatwo się pogubić, starając się aby wszystko wyszło jak najlepiej. Wtedy łatwo o kłótnie i nieporozumienia, które oddalają domowników od siebie. Dlatego ważniejszy jest czas spędzony razem przy wykonywaniu wszystkich przygotowań, a nie efekty naszych starań.

A teraz kilka propozycji na wspólnie spędzony czas:

1.      Pieczenie pierniczków świątecznych - ciasto można wykonać razem z dziećmi, albo wcześniej bez nich, gdy są za małe, aby pomagać.

Składniki:

Ciasto: 3 szklanki mąki żytniej, 80 g masła, 1 szklanka cukru, 3 jajka, ½ szklanki miodu naturalnego, 2 łyżeczki sody, 1 łyżka przypraw korzennych, ½ szklanki mleka.

Lukier: 1 białko, 1 szklanka cukru pudru.

Wykonanie:

Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę. Podczas ucierania dodawać kolejno jajka. Do utartej masy dodać miód, sodę, przyprawy korzenne, mąkę oraz mleko. Ciasto dokładnie wyrobić i rozwałkować na placek grubości ok. 1 cm. Z placka wykrawać pierniki w różnych kształtach (spokojnie mogą to robić dzieciaki za pomocą specjalnych foremek lub nożykiem wymyślone przez siebie) i układać na blasze posmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku w 180 stopniach przez 20 minut. Przygotować lukier, miksując białko na sztywną pianę z 1 szklanką cukru pudru. Wystudzone pierniczki posmarować lukrem i przyozdobić bakaliami.

2.      Pachnące bombki z pomarańczy.

W pomarańcze lub mandarynki wbijamy goździki tworząc różne kształty (gwiazdka, serce, spirale, itp.), a w środki druty. Ich wystające części zakręcamy w haczyki. Zawieszamy je na wstążkach przywiązanych np. do okna lub żyrandola.

3.      Aromatyczna firanka.

Ze skórek pomarańczy usuwamy białe części i foremkami do ciastek wycinamy serca i gwiazdki. Przewlekamy przez nie cienkie sznurki, pamiętając o zawiązaniu supełków, żeby ozdoby się nie zsuwały. W dowolnym miejscu naszego mieszkania.

4.      Świeczki łupinki.

Do łupin po orzechach włoskich (połówki, mogą być wcześniej pomalowane na złoto lub srebrno) wlewamy roztopiony wosk z resztek świecy, wkładamy bawełniane knoty i świeczki gotowe.

Wspólnie wykonane wypieki czy ozdoby mogą również być wspaniałym świątecznym upominkiem dla najbliższych. Często sprawia więcej radości obdarowywanym, bo jest efektem naszej pracy i starań, a nie kolejną parą kapci czy skarpetek.  

Katarzyna Kamińska Jurkiewicz

Duszpasterstwo Rodzin
Do góry